Biržų VSB

Biržų mokinių žalingi įpročiai

Paauglystė yra vienas sudėtingiausių raidos etapų. Šiuo laikotarpiu dažniausiai pradedama eksperimentuoti psichoaktyviomis medžiagomis, kurios veikia nesubrendusio paauglio psichiką, sutrikdo elgesį ir gali sukelti psichinę ar fizinę priklausomybę. Tai žalingi įpročiai, kurie kenkia jaunuolio sveikatai, tačiau yra įpročių, kurie kelia visai kitokį pavojų ir tikrai ne mažiau žalingą, tai kaip įnikimas į kompiuterį ar bet kokia pramoga, kurios tikslas rizikuoti savo pinigais arba daiktais, siekiant laimėti dar daugiau ir pan.

Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras atliko mokinių žalingų įpročių apklausą, siekiant sužinoti ir įvertinti Biržų r. sav. mokinių žalingus įpročius, jų paplitimo priežastis, įtaką darančius veiksnius, reklamą ir antireklamą. Apklausoje dalyvavo 597 Biržų r. 6-10 klasių moksleiviai.

Rezultatų apibendrinimas

  • Moksleiviai kaip blogus, žalingus įpročius įvardijo daugiausiai rūkymą (82 proc.), narkotikų vartojimą (82 proc.) ir stiprių alkoholinių gėrimų vartojimą (79 proc.), mažiausiai žalingais įpročiais laiko žaidimą kompiuteriu (34 proc.) ir dalyvavimą lažybose (26 proc.).
  • Kiek mažiau nei trečdalis (28,6 proc.) apklaustų mokinių teigė, kad turi žalingų įpročių, 14,4 proc. – nežinojo ar jų turi, 3,4 proc. į šį klausimą neatsakė. Užduotyje, kurioje reikėjo pažymėti jau turimus įpročius, dažniausi iš jų buvo žaidimas kompiuteriu (27,6 proc.), rūkymas (11,1 proc.) ir silpnų alkoholinių gėrimų vartojimas (10,4 proc.).
  • Berniukai daugiau linkę žaisti kompiuteriu (bern. – 17,8 proc., merg. – 9,8 proc.), dalyvauti azartiniuose žaidimuose (bern. – 4,9 proc., merg. – 0,5 proc.) ir lažybose (bern. – 3,7 proc., merg. – 1,2 proc.). Lyginant pagal  gyvenamąją vietą, mieste gyvenantys linkę daugiau žaisti kompiuteriu, nei kaime gyvenantys moksleiviai (mieste – 16 proc., kaime – 11,6 proc.).
  • Apklausa parodė, kad išmėginti žalingą veiklą Biržų mokinius labiausiai skatino jų pačių smalsumas (43 proc.), reklama internete (30,3 proc.) ir draugų įtaka (28,3 proc.).
  • Net 63,3 proc. moksleivių didžiausią įtaką neturėti žalingų įpročių daro tėvai, 49,1 proc. draugai ir 28,8 proc. mokinių užsiimti žalinga veikla neįdomu, nes jų aplinkoje taip niekas nedaro.
  • Dalis (46,7 proc.) apklaustųjų teigė, kad yra nerūkantys, 28,6 proc. yra bandę, bet nusprendė, kad tai ne jiems, 9,7 proc. parūko kartą arba rečiau nei kartą per mėnesį, 8,9 proc. rūko kartą arba daugiau nei kartą per dieną.
  • Net 74,9 proc. apklaustų moksleivių teigia, kad mokyklos teritorijoje yra matę rūkančius asmenis, 18,9 proc. apklaustųjų prisipažįsta, kad patys yra rūkę mokyklos teritorijoje.
  • Apklausos rezultatai atskleidė, kad daugiau nei pusę (56,1 proc.) mokinių alkoholinių gėrimų nevartoja, 22,9 proc. alkoholį vartoja tik per šventes, 5,5 proc. – porą kartų per mėnesį, 2,2 proc. – beveik kiekvieną savaitgalį, 1 proc. – kasdien.
  • Paklausus mokinių, kas juos sulaiko nuo bet kokio žalingo elgesio, pasirinko net po kelias priežastis. Daugiau nei pusę (57,8 proc.) pripažįsta, kad baisu dėl pasekmių sveikatai, 51,4 proc. sutinka, kad tai gali sugriauti jų gyvenimus, 28 proc. sako, kad tai brangu, 25,3 proc. – prieštarauja jų įsitikinimams, 25 proc. – bijo tėvų, 19,3 proc. – bijo policijos, 13,2 proc. – nežino kur gauti.
  • Taip pat moksleivių buvo klausiama apie dažniausiai matančias reklamas per televiziją, internetą ar spaudą. Daugiausiai jie pastebi ir didžiausią įtaką daro azartinių žaidimų (57,1 proc.), dalyvavimo lažybose (52,8 proc.) ir silpnų alkoholinių gėrimų (37,7 proc.) reklamos.

Biržų r. sav. mokinių žalingų įpročių tyrimo apžvalgą rasite paspaudus ČIA.

 

 

Atsiliepimai

Komentuoti