Biržų VSB

Apsaugokime vaikų dantis!

Nuo 2021 metų įsigaliojo Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeitimai. Svarbiausia yra tai, kad dantų silantavimas vaikams gali būti atliekamas nebe nuo 6 metų, kaip buvo anksčiau, bet NUO PIRMOJO NUOLATINIO KRŪMINIO DANTIES IŠDYGIMO.

Dantų ėduonis – tai vaikų tarpe labai paplitusi liga, kurią sukelia dantų apnašose esančios bakterijos. Viena iš profilaktikos priemonių prieš dantų ėduonį yra – dantų SILANTAI. Išdygusiuose nuolatiniuose dantukuose yra gausu vagelių, kuriose užsilaiko maisto likučiai ir kaupiasi apnašos. Padengus dantukų vageles silantais, jie yra apsaugomi nuo dantų ėduonies.

Silantai yra dantų anatominius plyšius (vageles ir duobeles) hermetizuojanti medžiaga, skirta šių sričių ėduonies profilaktikai. Tai plastiškas skystis, galintis įsiskverbti į gilias vageles ir pripildyti tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu. Sukietėjęs silantas sudaro mechaninę užtvarą tarp danties ir žalingų poveikių burnos bakterijų, jų gaminamų rūgščių. Net jei giliai vagelėse liko šiek tiek bakterijų, jos nebegauna maisto medžiagų, todėl negali daugintis ir gaminti rūgščių. Taikant šį profilaktikos metodą, galima išvengti apie 80 proc. mažiau dantų ėduonies atvejų vaikų tarpe ir išvengti brangesnių ir sudėtingesnių kitų dantų gydymo būdų. Be to, silantuose esantis fluoras dalyvauja emalio mineralizacijoje.

Atliekant dantų vagelių padengimą silantais nėra reikalingas danties gręžimas – tai visiškai neskausminga procedūra. Dantų paviršius nuvalomas, apdorojamas specialia pasta ir padengiamas silantu, kuris sukietinamas panaudojant specialią šviesą. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama. Silantavimo paslaugos teikiamos vaikams iki 14 metų (kol nesuėjo 14 m.). Norint nemokamai silantuoti vaikų nuolatinius krūminius dantis, reikia kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su teritorine ligonių kasa dėl šių paslaugų teikimo, ir užsiregistruoti pas jį vizitui.

Kruopštus dantukų valymas – tai įprotis, kurį kiekvienas vaikas turėtų išsiugdyti jau nuo mažų dienų. Todėl dantis vaikui turi valyti tėvai nuo pirmo pieninio danties išdygimo. Įprastinei burnos sveikatos priežiūrai pakanka dantų šepetėlio minkštais šereliais ir dantų pastos. Valykite dantis dantų šepetėliu ir dantų pasta bent 2 minutes du kartus per dieną: vieną kartą vakare prieš miegą ir ryte. Geriausiai tai atlikti šluojamaisiais judesiais iš visų dantukų pusių.

Kaip valyti, kokį dantų šepetuką ar pastą naudoti ir kaip užtikrinti, jog vaikų dantys būtų sveiki, pasakoja gydytoja odontologė Valentina Kvaraciejienė: https://www.youtube.com/watch?v=R9znUJHxgjI

Vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugas Biržų mieste nemokamai teikia įstaigos sudariusios sutartį su teritorine ligonių kasa:
UAB Biržų šeimos gydytojų centras (Vytauto g. 49, Biržai);
VšĮ Biržų rajono savivaldybės poliklinika (Vilniaus g. 117, Biržai);
Liutauro Leskausko individuali įmonė (Vytauto g. 21-1, Biržai);
R. Leskausko odontologijos klinika (Respublikos g. 39A, Biržai).

Parengta pagal Panevėžio TLK informaciją
Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Eglė Budrytė

Atsiliepimai

Komentuoti