Atšilus orams, atsibudo ir erkės

Atėjus pavasariui, bunda ir erkės, kurios platina žmogui pavojingas ligas. Yra dvi pagrindinės erkių platinamos ligos: Laimo liga, kurią sukelia bakterijos, bei erkinis encefalitas, kurį sukelia virusas. Erkiniu encefalitu taip pat galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkos ar karvės pieną, kurį virinant, erkinio encefalito virusas žūsta.

Efektyviausia priemonė, padedanti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus.

Vakcinaciją nuo erkinio encefalito siūloma pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį. Tačiau skiepytis nuo erkinio encefalito galima ištisus metus – kuo skubiau tai padarysite, tuo greičiau apsisaugosite.
Atšilus orams ir prasidėjus erkių aktyviajam periodui rekomenduojama pagreitinta skiepijimo nuo Erkinio encefalito ligos schema – ši schema įvairių gamintojų vakcinoms gali būti skirtinga, ji nurodoma vakcinos informaciniame lapelyje.

Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu, trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, jie priklauso nuo vakcinos gamintojo ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje. Po pilnos vakcinacijos (3 dozių) maždaug 98 % skiepytų asmenų susidaro apsauginis antikūnų titras.

Erkinis encefalitas pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, o jo simptomai neretai būna panašūs į gripo – liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, viduriuoti. Inkubacinis periodas (nuo erkės įkandimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo) gali trukti iki 30 dienų.

Įsisiurbus erkei, virusas iš pradžių patenka į kraujotaką ir limfotaką – tada atsiranda požymių, panašių į gripą. Negalavimai paprastai vargina tik apie savaitę, o tada jie išnyksta. Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas ar net mirtinas (kasmet Lietuvoje miršta 1–3 asmenys).

Nuo Laimo ligos skiepų nėra, todėl pagrindinės profilaktikos priemonės nuo Laimo ligos yra erkių įsisiurbimo bei erkių gausą mažinančios priemonės – tinkama parkų ir poilsio vietų priežiūra, tinkamas rūbų dėvėjimas ilsintis ar dirbant gamtoje, specialių repelentų naudojimas bei nuolatinis savęs apžiūrėjimas ir erkių pašalinimas.

Laimo ligai būdingiausias simptomas – odos bėrimas (klaidžiojanti eritema) įkandimo ar kitoje vietoje praėjus 1–4 savaitėms. Bėrimas būna didesnis nei 3 cm diametro ir plinta toliau. Tačiau bėrimo gali ir nebūti.

Sergančiajam gali skaudėti galvą, raumenis, sąnarius, gali kilti temperatūra, imti svaigti galva. Kai kuriais atvejais pasireiškia nervų sistemos, sąnarių, širdies, kraujagyslių sistemos pažeidimo simptomai.

Jei pastebėjote įsisiurbusią erkę, ją ištraukite. Traukite atsargiai, kad odoje neliktų erkės galvos, o pati erkė nebūtų sutraiškyta. Erkę suimkite kuo arčiau odos ir truktelėkite į viršų. Traukiant erkės sukioti nereikia – sukiojimas padidina tikimybę, kad galvutė nutruks. Netepkite erkės aliejais, kremais ir pan., nes ji dar giliau siurbsis į odą. Ištraukus erkę būtinai dezinfekuokite įkandimo vietą. Kalendoriuje pažymėkite įvykio dieną ir save stebėkite 30 dienų. Atsiradus karščiavimui, raumenų/galvos skausmui, nuovargiui, plintančiam odos paraudimui – kreipkitės į savo šeimos gydytoją.


Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją

Atsiliepimai

Komentuoti