Biržų VSB

Donorystė - didžiausia žmogaus meilės išraiška žmogui

Tobulėjant medicinai, randama vis naujų būdų kaip padėti žmonėms išsaugoti jų gyvybę ir sveikatą. Kasmet spalio antrąjį šeštadienį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena, siekiant informuoti žmones apie šios donorystės tikslus ir skatinti tapti donorais.
Atlikti tyrimai rodo, kad daugiau kaip trečdalis mūsų šalies gyventojų sutiktų dovanoti mirusio artimo žmogaus organus, jei būdamas gyvas jis nepareiškė nuomonės šiuo klausimu ir nebuvo parašęs sutikimo. Donoru gali būti tik tas, kam yra konstatuota smegenų mirtis – tai yra negrįžtama visų žmogaus galvos smegenų struktūrų veiklos baigtis. Diegiamas ir neplakančios širdies donorystės modelis, kai širdžiai nustojus plakti ir panaudojus visas medicinines galimybes, jos veikla nebeatkuriama.

Kiekvienas mūsų kviečiamas apgalvoti galimybę tapti organų donoru ir įsigyti Donoro kortelę. Donoro kortelė – tai žmogaus nesavanaudiškumo ir gerumo simbolinė išraiška. Pagal Lietuvos įstatymus Donoro kortelė yra teisinis dokumentas, kurį įsigijęs žmogus išreiškia sutikimą tapti organų donoru ir po savo mirties tinkamus organus ar audinius padovanoti gydymo laukiančiam asmeniui, taip suteikiant jam galimybę atgauti gyvenimo kokybę.

Savo valią teisės aktais nustatyta tvarka galite išreikšti šiais būdais:

  • prisijungiant per interneto prieigą https://ntb.lt ir, sistemai asmenį identifikavus, pasirenkant vieną iš siūlomų elektroninių asmens autentifikavimo priemonių;
  • kreipiantis į bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą;
  • Nacionaliniame transplantacijos biure prie Sveikatos apsaugos ministerijos, donorystę viešinančiose akcijose, kuriose dalyvauja arba kurias organizuoja Biuras;
  • kreipiantis į švietimo, farmacijos ir kitas įstaigas, kuriose patvirtintos pareigybės, reikalaujančios biomedicinos mokslų srities, medicinos, farmacijos, visuomenės sveikatos krypties išsilavinimo (pvz., vaistinės, aukštosios mokyklos ir pan.). Pasirašyti sutikimą gali kiekvienas veiksnus Lietuvos pilietis nuo 18 metų.

Susimąstyk:

Paaukoti donorų organai ir audiniai kasmet Lietuvoje išgelbėja gyvybę arba pagerina gyvenimo kokybę maždaug 150 žmonių.
Iš daugiau kaip 300 transplantacijos laukiančių pacientų, taip ir nesulaukę donoro organo, kasmet Lietuvoje miršta apie 15 žmonių.
Nė vienas nesam tikri, kad niekada nebūsim įtraukti į laukiančiųjų donoro organų sąrašą ar kad transplantacijos operacijos niekada neprireiks mūsų artimajam.

Suprasti kito žmogaus nelaimę – ypatinga žmogaus savybė. Nebūk abejingasǃ

 

Parengė: Violeta Valiukienė
Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės
sveikatos specialistė

 

 

 

Atsiliepimai

Komentuoti