Biržų VSB

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Kasmet rugsėjo 10 d. yra minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Savižudybė – sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos veiksnių visuma. Sunku paaiškinti, kodėl vienas žmogus žudosi, o štai kitas, atsidūręs panašioje ar net blogesnėje padėtyje, to nedaro. Vis dėlto daugumos savižudybių galima išvengti. Savižudybė yra viena iš svarbiausių pasaulio visuomenės sveikatos problemų.

2020 m. Lietuvoje nusižudė 607 asmenys. Ši problema išlieka labai aktuali ir opi beveik visoms savivaldybėms. Per pastaruosius šešerius metus (2015 – 2020 m.) Biržų r. sav. nusižudė 50 asmenų. Dažniausias nusižudymo būdas buvo tyčinis susižalojimas pasikariant, pasismaugiant ir uždūstant. Didesnė dalis mirusiųjų buvo darbingo amžiaus (nuo 15 iki 64 m.) asmenys.

Suicidologai teigia, jog žmonės nusižudo todėl, kad nebeištveria didelio psichologinio skausmo. Ilgai kęsdami tokį skausmą, žmonės trokšta nutraukti jį ir mano, kad vienintelis būdas tai padaryti, yra savižudybė. Jie nenori mirti, jie nori nutraukti skausmą. Dauguma galvojančių apie savižudybę būna visiškai pasimetę, nemato kitų išeičių, tačiau giliai savo viduje tikisi būti išgelbėti. Laiku suteikta tinkama pagalba gali sumažinti šį skausmą ir išgelbėti gyvybę.

MITAS: nusižudo tik psichikos sutrikimų turintys asmenys.
Psichikos sutrikimai (pavyzdžiui, klinikinė depresija) padidina savižudybės grėsmę, tačiau dauguma žmonių, turinčių psichikos sutrikimų, nenusižudo. Didelė dalis nusižudžiusių neturėjo jokių psichikos sutrikimų. Psichologinis skausmas, liūdesys ir neviltis nebūtinai yra psichikos sutrikimo požymiai.

Nepamirškite, jog tai, ką išgyvenate šiuo metu, yra laikina būsena, ir, kad ateityje viskas gali būti kitaip. Šią akimirką svarbu ieškoti pagalbos, todėl kreipkitės į psichologą, nes jis gali padėti rasti stiprybės ir būdų, kaip išgyventi šį sunkų periodą ir judėti pirmyn.

Esu savižudybės krizėje ir ieškau pagalbos - https://tuesi.lt/

Podkastas „Kai kyla noras nebūti“ - https://www.nebegeda.lt/kai-kyla-noras-nebuti/

Esant didelei savižudybės rizikai, skambink 112

 

Pagal Valstybinio psichikos sveikatos centro ir Jaunimo psichologinės paramos centro medžiagą.
Parengė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Eglė Budrytė

 

Atsiliepimai

Komentuoti