Biržų VSB

Vyko akcija "Mano kuprinė"

Visuomenės sveikatos biuras rugsėjo-spalio mėn. mokyklose vykdė akciją „Mano kuprinė“, kurios metu mokyklų visuomenės sveikatos specialistės svėrė 1–3 klasių mokinių kuprines. Šios akcijos tikslas – įvertinti kuprinių svorį, tipą ir jos nešiojimo būdą siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų.

Akcijos metu visuomenės sveikatos specialistės su mokiniais diskutavo apie tinkamą kuprinių nešiojimą, priežiūrą, aptarė kokias pasekmes taisyklingai laikysenai ir fizinei sveikatai gali sukelti netinkamas arba per sunkus kuprinės nešiojimas, taip pat priminė moksleiviams atšvaitų turėjimo svarbą ir jo naudojimą tamsiu paros metu.

Rezultatai:

 • Rezultatai parodė, kad iš visų Biržų r. sav. mokyklų, pirmų trijų klasių moksleivių (akcijos dalyviai – 479 mok.) 97 proc. turėjo teisingo tipo kuprines - su 2 diržais, bei nešiojo taisyklingai – ant abiejų pečių, 3 proc. turėjo neteisingo tipo kurpines, bei nešiojo netaisyklingai – ant vieno peties.
 • Didžioji dalis moksleivių (85 proc.) turėjo atšvaitus išorinėje kuprinės pusėje, rezultatai parodė, kad kaimo mokyklose nešioja atšvaitus mažiau nei miesto mokyklose besimokantys moksleiviai.
 • Rekomenduojamo svorio kuprines turėjo 59 proc. moksleivių, sunkias kuprines turėjo 34 proc., per sunkių kuprinių savininkai buvo 7 proc. moksleivių.
 • Labai sunkias mokyklines kuprines, kurios viršijo 15 proc. moksleivio kūno masės, turėjo  panašiai tiek mergaitės (3 proc.), tiek berniukai (4 proc.). Pagal klasių pasiskirstymą daugiausiai labai sunkių kuprinių rasta tiek pas antrokus (3 proc.), tiek pas trečiokus (3 proc.).
 • Sunkiausias pilnos kuprinės svoris buvo 6 kg, lengviausias pilnos kuprinės svoris – 0,8 kg, tuščios kuprinės didžiausias svoris buvo 2,7 kg, mažiausias tuščios kuprinės svoris – 0,2 kg.
 • Šiais metais mokinių su rekomenduojamo svorio kuprinėmis, kurios neviršijo 10 proc. kūno masės, buvo 1 proc. daugiau nei 2021 m.

 

Priminimas tėvams:

 • Remiantis PSO rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės, o geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. kūno masės.
 • Tuščia kuprinė pradinių klasių moksleiviams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1 kg.
 • Svarbu pasirinkti kuprinę turinčią du reguliuojamo ilgio, plačius, paminkštintus diržus ir juos dėti ant abiejų pečių. Be to, priklausomai nuo metų laiko ir nešiojamo drabužio, diržų ilgį reikėtų sureguliuoti: užsivilkus paltą ar striukę juos pailginti, o nusivilkus – sutrumpinti, taip pat svarbu juos sureguliuoti vienodame ilgyje, kad viena pusė nesvertų vieno peties labiau, nei kito. Pamokykite savo vaiką užsidėjus kuprinę susireguliuoti diržus taip, kad kuprinė tampriai priglustų prie nugaros, bet nespaustų. Kitaip nešulys smuks žemyn, maskatuos žemiau juosmens ir privers vaiką palinkti į priekį ar kūprintis.
 • Rekomenduojama, kad būtų su anatomine/ortopedine nugarėle, sudaryta iš keleto paminkštintų pagalvėlių, atitinkančių fiziologinius vaiko nugaros linkius.
 • Geriau nepirkti kuprinės „išaugimui“. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau vaiko pečių linijos, o apačia – žemiau juosmens.
 • Kasdien peržiūrėti kuprinės turinį ir susidėti tik tą dieną reikalingus daiktus.
 • Labai svarbu, kad mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje būtų pritvirtinti atšvaitai.

Daugiau informacijos apie akcijos rezultatus rasite ČIA.

 

Atsiliepimai

Komentuoti