Biržų VSB

Spalio 10 diena - Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Kalbėdami apie psichikos sveikatą, galvoje turime keletą dalykų:

  • Kaip mes jaučiamės emociškai;
  • Kaip mes susitvarkome su mus slegiančiomis problemomis;
  • Kaip mes vertiname kitus žmones.

Psichikos sveikata yra labai svarbi šiuolaikinėje visuomenėje, nes 1 iš 5 žmonių turi psichikos problemų. Dauguma iš mūsų pažįstame žmogų, turintį tokių problemų. Tokie žmonės dažnai kenčia tyliai ir yra vieniši.

Kaip psichikos ligos paveikia mus?

Psichikos liga paveikia mūsų mąstymą, elgesį bei reakciją į tam tikrus dalykus. Kai kurios ligos sustiprina visiems būdingus jausmus, tokius kaip liūdesys ar džiaugsmas. Kartais šie jausmai pasidaro tokie stiprūs, kad darosi sunku juos kontroliuoti, Kai jausmai užvaldo žmogų, jis nebegali tęsti savo gyvenimo normaliu ritmu ir jam reikia pagalbos. Kitos ligos gali visai panaikinti jausmus ir žmogus jaučiasi vienišas ar niekam nereikalingas. Dažniausiai pasitaikančios psichikos ligos – tai šizofrenija, depresija, nerimas.

Ką daryti, kad psichikos sveikata būtų gera?

Mes visi skirtingi, todėl kiekvienas geriau žinome, kas mums padeda atsipalaiduoti, kai mes esame stresinėje būsenoje ar kai jaučiamės nelaimingi. Kai kurie žmonės klauso muzikos, kiti sportuoja. Svarbu taisyklinga mityba ir geras draugas, kuriam galite išsipasakoti…

Kas sukelia psichikos ligas? Ne visos psichikos ligas sukeliančios priežastys yra paprastos ir suprantamos. Dažniausios priežastys, galinčios sukelti psichikos ligą:

  • Siaubingas įvykis asmens gyvenime
  • Genai, paveldimumas
  • Pastovi stresinė būsena
  • Fizinė negalia.

Ką galime padaryti, kad padėtume psichikos ligoniams?

Svarbiausia yra suteikti jiems profesionalią pagalbą kaip galima greičiau ir kuo ankstyvesnėje ligos stadijoje. Kuo anksčiau sergantis asmuo bus pradėtas gydyti, tuo geresnių rezultatų jis pasieks gyvenime.

Kur ieškoti pagalbos?

Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Skujienė

Atsiliepimai

Komentuoti